Współczesna powieść o Janie Blochu


Osoba Jana Blocha od dawna intryguje historyków, którzy skrupulatnie śledzą i analizują poszczególne etapy jego życia oraz aktywności zawodowej i filantropijnej. Prace naukowe i konferencje poświęcone Blochowi promują tę postać w kręgu historyków kapitalizmu, wojskowości, myśli społecznej i pacyfizmu, ale ogółowi społeczeństwa nazwisko Blocha nic nie mówi.


Jednak pojawiła się szansa na rozszerzenie kręgu sympatyków Jana Blocha dzięki powieści Ewy Małkowskiej – Bieniek „Wspólnicy i rywale. Koleje życia Kronenbergów i Blochów” .
Autorka w oparciu o dziewiętnastowieczną prasę i literaturę odtwarza świat głównych bohaterów. Przenosi czytelnika w realia drugiej połowy XIX stulecia. W książce występują postaci zarówno z pierwszych stron gazet jak i bliska rodzina Blocha. Bohaterowie używają nazw miejscowości i ulic, które wówczas obowiązywały. Jednak czytelnik nie czuje się zagubiony w gąszczu obcego nazewnictwa, bo w przypisach podane są współczesne odpowiedniki. Do powieści dołączony jest też słownik wyrazów hebrajskich i jidysz oraz alfabetyczny spis postaci, z którymi główni bohaterowie wchodzili w alianse. Dopełnieniem treści są ilustracje, zdjęcia rodzinne, albumy okolicznościowe, rysunki i fotografie rodzajowe związane z tematyką poszczególnych rozdziałów.


Bloch, bohater książki, to nie tylko przedsiębiorca, współtwórca linii kolejowych, Banku Handlowego i innych ważnych instytucji, ale też po prostu człowiek, mąż, ojciec i dziadek, który doświadcza typowych rodzinnych kłopotów. Powieść „Wspólnicy i rywale. Koleje życia Kronenbergów i Blochów” może trafić pod przysłowiowe „strzechy” i przyspieszyć proces przywracania pamięci o Janie Blochu.
Powieść opublikowało wydawnictwo CM: https://www.wydawnictwocm.pl/ewa-malkowska-bieniek-wspolnicy-i-rywale-koleje-zycia-kronenbergow-i-blochow-p-411.html

MB

 okładka