Przed kilkoma dniami ukazała się nowa biografia Blocha pióra dr J. Ewy Leśniewskiej, Jan Gotlieb Bloch (1836-1902) i dzieje rodu. Jest nowym studium biograficznym poświęconym bohaterowi fundacji, poszerzonym o nieznane wątki z życia i działalności Blocha oraz o dzieje jego dzieci, wnuków i prawnuków, z których wielu ma własne chlubne karty w historii kultury i nauki polskiej.

received 601660864029683

Książka ma charakter naukowy. Napisana jest z rozmachem, bardzo sprawnym językiem, jest świetnie zredagowana i udokumentowana, i niezwykle ciekawa. Pochlebnie zrecenzował ją prof. dr hab. Marek Kornat z Instytutu Historii PAN w Warszawie, który jest także autorem Wstępu.

Książka liczy 600 stron, jest opatrzona indeksami osób i miejscowości, w twardej oprawie z zakładką, ilustrowana blisko stoma fotografiami. Niektóre z nich mają charakter cymeliów. Ukazała się nakładem wydawnictwa Ruthenus w Krośnie. Cena biografii wynosi 89 zł i można ją nabyć u wydawcy ( tel. 48 13 436 51 00) e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Autorka książki jest doktorem nauk humanistycznych, historykiem, muzealnikiem, regionalistą. Z upodobaniem zajmuje się badaniem dziejów ziemiaństwa na Lubelszczyźnie. Jej dorobek naukowy to kilka książek i blisko sześćdziesiąt artykułów naukowych i popularnonaukowych dotyczących wymienionej problematyki. Opracowała historie jedenastu dóbr ziemskich i ich właścicieli, w tym dominium Łęczna, którego Jan Gotlieb Bloch, bohater tej książki, był dziedzicem.